Útulek pro hendikepované živočichy

Ptačí zahrada a útulek pro hendikepované živočichy

Jak pomáhat

Každý den se můžete setkat s poraněným zvířetem, který potřebuje vaši pomoc, nejčastěji se setkáte s ptáky. 

Zraněný pták většinou nemůže létat, brání se odchytu, je vystresován nebo je naopak netečný, nebrání se a pouze se krčí, většinou se u takto chovajícího ptáka jedná o vyhladovění.

-U DRAVCŮ, SOV A KRKAVCOVITÝCH si dávejte pozor na ostré drápy a silný zobák!
-DOSPĚLÝ ZRANĚNÝ SAVEC -předejte jej ihned raději odborníkovi, hrozí vám vážné poranění nebo nakažení vzteklinou!!!!!

CO V JEDNOTLIVÝCH PŘÍPADECH DĚLAT:

-Zraněného ptáka se pokuste chytit například pomocí košile nebo svetru, na transport je nejvhodnější použít uzavřenou papírovou krabici s otvory pro přísun vzduchu nebo jej zabalíme do kousku oblečení, aby nemohl hýbat křídlama a ještě si více neublížil.

-V domácí péči se snažíme zajistit klid a teplo.

-Dravcům a sovám dáváme kousky masa- NIKDY NE VEPŘOVÉ- to je pro ně škodlivé.

-Mláďata musíme krmit každé 2 hodiny.

Krvácení z ran: nejlepší je co nejdříve nechat ošetřit veterinářem.

Vyhublý jedinec: (má většinou zelený průjem) krmíme opatrně přímo do zobáku vícekrát denně po malých dávkách směsi v poměru 1:1:1 roztoku glukozy, syrového žloutku a rozetřených drůbežích jater, možno také mletým syrovým masem s hroznovým cukrem a glukozou (je možno nahradit coca-colou bez bublinek).

Poranění měkkých tkání a střelné rány: očistíme ránu od nečistot zakrváceného peří, v létě od vajíček a larev much. Vhodné je vypláchnout ránu 2% peroxidem vodíku.

Nikdy nedávejte zásypy a masti, ránu zakryjte obvazem a vyhledejte veterináře.

Fraktury kostí: zlomeniny jsou nebezpečná poranění. Pták ve snaze uniknout mává i zraněnými křídly a tím dochází k rotaci úlomků kostí, které můžou poškodit cévy, nervy a svaly.

Je nutná fixace! Zlomeniny křídel se fixují v přirozené poloze leukoplastí k tělu. Na zlomenou nohu je nejlepší upevnit lehkou dlahu a přelepit leukoplastí, následně vyhledat veterináře.

POMOC PTÁKŮM:
Nejjednoduší a každému snadno dostupná pomoc pro volně žijící ptactvo je vyvěšování hnízdních budek a zimní přikrmování. Hnízdní budky lze poměrně snadno vyrobit nebo se dají koupit v různých obchodech. Jejich vyvěšování je velice učinná pomoc ptákům, kteří hnízdí v dutinách stromů, kterých bohužel v přírodě ubývá, budky ale neslouží jen k hnízdění, ale ptáci v nich velice rádi přečkávají noc a v zimě slouží jako úkryt i mnoha savcům jako jsou veverky, netopýři ap. Budky slouží pro spoustu druhů ptáků, záleží na velikosti a prostředí, kde budky pověsíme, nejčastěji se vyvěšují budky pro pěvce, sovy a některé dravce. Budky se musí pravidelně kontrolovat a čistit, aby dobře sloužily svému účelu.

Další velice učinná a oblíbená pomoc je přikrmování ptáků na krmítkách. Tak jako u budek je celkem jednoduché krmítko vyrobit nebo koupit. Hlavní zásadou při umísťování krmítek je, aby bylo krmení chráněno před vlhkem a sněhem, vždy je dobré umísťovat ho na klidné a chráněné místo a zamezit přístupu kočkám. Nejvíce potřeba přikrmovat je v silných mrazech a, když je dlouho hodně sněhu, který brání ptákům v hledání potravy a hodně jich v důsledků hladovění hyne. S přikrmováním začínáme během řijna, aby si ptáci zvykli na instalované krmítko a naučila se ho využívat. Krmení, které předkládáme na krmítka nesmí být staré a plesnivé, v žádném případě by se nemělo přikrmovat zbytky od stolu a slaným pečivem. Nejvhodnější je slunečnice, proso, mák, řepka a jiné zrniny a také loj. V obchodech jsou dostupné různé směsi pro venkovní ptactvo i různé lojové koule.
Za Vaši pomoc Vám bude odměnou kromě dobrého pocitu také možnost pozorovat velké množství druhů ptactva, kterých si v běžném životě ani nevšimnete.

NĚKTERÉ DRUHY, KTERÉ MŮŽETE NA KRMÍTKU NEBO V JEHO OKOLÍ POZOROVAT:
Sýkora modřínka, sýkora koňadra, sýkora uhelníček, sýkora babka, sýkora parukářka, mlynařík dlouhoocasý, brhlík lesní, strakapoud velký, žluna zelená, vrabec domácí, vrabec polní, kos černý, čížek obecný, zvonek zelený, stehlík obecný, dlask tlustozobý, hýl obecný, straka obecná, sojka obecná, pěnkava obecná, brkoslav severní, hrdlička zahradní, červenka obecná, šoupálek dlouhoprstý, králíček obecný, droz kvíčala aj.

Různost ptačích druhů, kteří budou navštěvovat Vaše krmítko závisí na umístění krmítka, na prostředí ve kterém se nachází a na rozmanitosti potravy, kterou jim budete předkládat.

 
Kontakt na administrátora: laila87(zavináč)seznam.cz