Útulek pro hendikepované živočichy

Ptačí zahrada a útulek pro hendikepované živočichy

Archiv

Rok 2008

Archiv novinek z roku 2008
Leden 2008

Tak máme všechno připraveno na jaro na hnízdní sezonu našich dravců a sov, vyčistili jsme, poopravili stávající budky a doplnili je o několik nových. Na Ranči opět proběhlo několik stavebních úprav a to především postavením nové velké hnízdní voliéry pro naše Výry Velké, kteří by už brzy měli jít do toku. Všechna naše zvířátka přečkala toto mrazivé období bez úhony. Bylo nám doneseno 1 Káně Lesní, které má zlomené křídlo a po veterinárním ošetření se u nás zotavuje a snad bude možné ho po léčbě znovu vypustit do přírody. Také jsme dostali samičku fretky, která se u nás rychle zabydlela a dovádí s ostatními fretkami. V nejbližších dnech se chystáme rozšířit náš Ranč o páreček Výrečků Malých, pro které jsme také postavili novou voliéru.


Únor 2008

Zima se nám přehoupla do své druhé půle a tak začíná intenzivní příprava na jaro a s ní spojené dokončování všeho, co je potřeba ke hnízdění a vyvádění mláďat. Dokončili jsme vyvěšování a údržbu budek v přírodě a teď začínáme s přípravou vhodných podmínek k hnízdění našich ptáků. Výři nám začali s tokem, tak snad vyvedou úspěšně i svou výří rodinku. Také jsme sestavily páry a přemístily do nových voliér naše poštolky, rarohy, sovy pálené a sýčky obecné, u kterých také brzy začne tok. Na Ranči přibylo i pár nových ptáků a to páreček Rozel pestrých červených, samička Amazoňana modročelého a náš zatím největší dravec Orel stepní-ANČA, která je opravdovou ozdobou našeho Ranče.


Březen 2008

Na ranči probíhají intenzivní přípravy na nadcházející hnízdní sezónu, začínají nám s námluvami Sýčci, Poštolky a všichni naši papoušci. Andulky a Korelky už začaly snášet vajíčka, takže se brzy dočkáme prvních mláďat. Také jsme nechali připustit naše 2 samičky fretek, tak i u nich budeme čekat na nové přírustky, i veverky si začínají budovat své hnízdo, tak doufáme, že i ty úspěšně vyvedou svou rodinku. Po nedávné vichřici jsme museli poopravit a přemístit několik budek v terénu, které popadaly zároveň se stromy, naštěstí žádná z nich nebyla ještě obsazená. Na Ranči nám přibylo i něco málo zvířátek a to Neofema bourek, 2 králíci a samička Papouška zpěvavého.


Duben 2008

Duben patří mezi nejkrásnější měsíce v roce, začínají probíhat intenzivní ptačí námluvy, páření, hnízdění a první vyvádění mlaďat a to jak v přírodě tak i u nás na Ranči. Do dnešních dnů nám úspěšně vyhnízdily naše andulky, korely a papoušek zpěvavý, také naši zakrslí králíčci už mají svá mláďátka na světě. Zbytek našich papoušků se páří nebo již sedí na vajíčkách. I naše kamerunská kozička čeká svoje první potomstvo. U našich dravců a sov probíhá tok a pokusy o páření. Prozatím hnízdění probíhá jen u Výrů, kteří mají už 2 vajíčka. Na Ranči opět přibylo několik nových zvířat a to 1 zakrslý králíček a především nám byly na hnízdní sezonu zapůjčeni: 1 pár Sov Pálených a 1 pár Výrů Afrických, u kterých se pokusíme o úspěšné hnízdění a zároveň se tito Výři stali nejexotičtějšími sovami na Ranči.


Květen 2008

Nový měsíc s sebou přinesl i spoustu nových zvířátek a to především mláďat. Narodilo se nám několik morčat, králíčků a i naše Kamerunská kozička má 1 kůzlátko. Agapornisové, korely, andulky a papoušci zpěvaví také úspěšně vyvedli své potomstvo. Ze sov nám zatím sedí na vajíčkách naši Výři velcí a Sýčci obecní, i ostatní obyvatelé Ranče stále sedí na svých vajíčkách a už brzy se začnou líhnout mladí našim hrdličkám, bažantům a některým dalším papouškům. Také jsme museli postavit další dvě nové voliéry, první pro fretky - z nich 3 samičky čekají potomstvo a druhou voliéru budeme používat na mladé ptáky. Kromě našich ptáků hnízdí na Ranči ve vyvěšených budkách nebo v přirozených hnízdech spoustu divokého ptactva, které příjemně oživuje celou zahradu, i naše jezírko se oživilo o Rosničku zelenou, která se nám tam nastěhovala.


Červen 2008

Tento měsíc nám přibylo hodně nových ptáků a to především mladých z našich odchovů, ale také jsme nové ptáky k nám do útulku dovezli nebo nám byli doneseni. Narodilo se nám několik malých morčat, zakrslých králíčků a i naše dvě fretky mají mláďata, z papoušků se nám zatím vylíhly další Andulky, Korely, Papoušci zpěvaví, Rozely penentové, Rozely pestré Agapornisové a největší radost nám udělal pár Amazoňanů oranžovokřídlých, kteří mají 3 mladé, zbytek papoušků pořád ještě sedí na svých vajíčkách a tudíž nám ještě hodně ptáků přibyde. Také jsme přivezli na ranč pár Puštíků bělavých, kteří u nás zůstanou pár měsíců a potom se vrátí k majiteli, dále jsme poskytli domov novým papouškům a to Alexandr čínský, Alexandr velký, Papoušík vrabčí, Rozela pestrá, Agapornisové růžohrdlí, Mnížci šedý a 2 Hrdličky chechtavé. Naši dravci a sovy stále ještě nic neodchovali a sedí na svých snůškách.


Červenec 2008

Tento měsíc je pro nás hodně radostný, jelikož naše fretky zdárně odchovaly své potomky, které jsou už samostatné, také spoustu papoušků už nepotřebuje péči svých rodičů a začínají se osamostatňovat. Stále ručně dokrmujeme naše 3 mladé Amazoňany, kteří rostou jako z vody a jsou už celí opeření a brzo už začnou samostatně přijímat potravu. Před měsícem nám na Ranči přibyla Ara ararauna, kterou jsme si přivezli jako 3. týdenní mládě a v ptačím inkubátoru o něj pečujeme a ručně dokrmujeme, už se začíná podobat dospělému papouškovi. Následující dny a o dovolené nás čeká spoustu práce se stavbou a opravami voliér a jejich okolí.
Také jsme si konečně splnili náš velký sen a přivezli jsme na Ranč krásný pár Sovic Sněžných, které budou určitě krásnou ozdobou Ranče.


Srpen 2008

Srpen byl velice náročný měsíc a to především s časových důvodů jelikož jsme měli spoustu práce s odstavem našich mláďat a k tomu jsme měli i několikrát denně na Ranči návštěvy spojené s prohlídkou a povídáním o zvířatech. Zdárně jsme v těchto dnech ukončili hnízdní sezonu, takže probíhalo kompletní čištění voliér, sundávání budek a vychytávání samostatných mláďat, kterých sme u našich ptáků a ostatních zvířat letos odchovaly 73 kusů. Největší radost jsme měli z našich Amazoňanů, kteří svou ptačí rodinku bez problémů odchovaly a také naše Mimčo Ara ararauna vyrostla a dopeřila do krásného ptáka, ale i nadále ji krmíme z injekční stříkačky.Také jsme se hodně věnovali opravám a údržbě voliér a ostatního zařízení na Ranči. Přibylo u nás i několik nových zvířat, máme novou samičku Veverky obecné, tentokrát je rezavá a k našim Výrům velkým jsme přidali 1 krásnou samici.


Září 2008

Během měsíce září probíhají v útulku především estetické práce a to hlavně opravy a nátěry plotů, voliér a ostatního zařízení, stříhají se stromy a živé ploty a pomalu se začínáme připravovat na blížící se zimu. Chystají se zimní ubikace pro ptáky a začínáme vozit zásoby sena a kukuřice pro naše kozy, králíky a morčata. Z našich zvířátek čekáme ještě rodinku u jedné z našich fretek. Také nám opět přibylo několik nových zvířat ke kterým patří mladý zajíc polní, který byl nalezen hned po narození a byl ručně dokrmen, z ptáků nám přibyl jeden trvale hendikepovaný papoušek Amazonek běločelý a také jsme si přivezli krásného samce papouška Žako kongo ke kterému musíme sehnat ještě samičku.


Říjen 2008

Celý tento měsíc postupně přemísťujeme naše ptáky do vnitřních voliér, kde budou přezimovat, prázdné venkovní voliéry kompletně čistíme, dezinfikujeme a podle potřeby poopravujeme. Také jsme tento měsíc zakončili prohlídky pro veřejnost na ranči, jelikož většina voliér zůstala prázdných a chceme, aby ptáci měli dostatek klidu na přečkání zimy, ale tím nekončí naše činost s propagací ochrany přírody.
Celou zimu se budeme věnovat různým besedám ve školách a máme pro zájemce naplánováno i několik vycházek do přírody, které budou spojeny s pozorováním volně žijících živočichů a dokrmování ptáků. V útulku nám tento měsíc přibyla 1 Kavka obecná a pár Afrických ptáků Toko rudozobý.


Listopad 2008

V uplynulém měsíci jsme měli hodně práce jak v útulku tak i v terénu. Dodělali jsme vše potřebné na přečkání zimních měsíců, což znamená, že většina voliér je prázdná a ptáci jsou přemístěni do krytých příbytků. Prázdných voliér jsme využili a na většině jsme udělali novou krytinu na střechách a také nové nátěry. Několikrát jsme byli v okolí útulku, kde jsme nainstalovaly několik berliček pro dravce a také velké krmítko, které slouží k přikrmování ptáků. Začali jsme stavět několik nových voliér, které budou od jara sloužit pro nové ptáky, s výstavbou budeme pokračovat podle počasí celou zimu. I u nás v útulku jsme opět instalovali veliké krmítko pro přikrmování ptáků, kteří k němu zalétají z okolí ve velkém počtu a v mnoha druzích.


Prosinec 2008

V posledním měsíci v roce jsme se především věnovali výrobě ptačích budek, menším opravám a hlavně sháněním a nákupu materiálu na stavbu nových voliér. Několikrát jsme vyrazili do okolní přírody, kde jsme instalovali opět několik nových budek a berliček pro dravce. Udělali jsme ještě jedno velké krmítko pro ptáky, které jsme instalovali v lese kousek od útulku. K těmto krmítkám musíme dvakrát denně chodit sypat vhodnou potravu, aby ptáci, kteří si zvykli na krmítko zalétat, měli dostatek potravy. V útulku nám přibyly dvě hendikepované korely z nichž jedna nemůže létat a té druhé chybí nožička.

Žádné komentáře
 
Kontakt na administrátora: laila87(zavináč)seznam.cz