Útulek pro hendikepované živočichy

Ptačí zahrada a útulek pro hendikepované živočichy

Archiv

Rok 2009

Archiv novinek z roku 2009

Leden 2009

Pro neobvykle velké mrazy a množství sněhu se toho v útulku moc dělat nedá, proto se opět hodně věnujeme výrobě ptačích budek, kterých bychom do jara chtěli stihnout udělat a vyvěsit ještě alespoň 30. Také hodně času nám v těchto dnech zabírá neustálé odhazování sněhu ze střech voliér, které by se pod jeho tíhou mohly propadnout. I s péčí o některá naše zvířata je to v tomto počasí o něco náročnější a to především kvůli stálému zamrzání vody ve venkovních voliérách a rychlému mrznutí masité potravy pro dravce, sovy a šelmičky. Je proto potřeba po nakrmení hlídat, zda se stačili nažrat než jim potrava zmrzla a v případě, že ne, je potřeba dát potravu jinou a tak stále dokola. Také musíme chodit častěji dosypávat zrní do našich venkovních krmítek, jak u nás v útulku, tak i do krmítek, které jsme vybudovali v okolí.


Únor 2009

V těchto dnech se blíží čas, kdy některé naše sovy začnou s tokem a také brzy příjde říje u fretek a mývalů, to pro nás znamená velké přípravy na toto období, abychom zvířatům poskytli co nejlepší podmínky k páření a následnému vyvádění a odchovu mláďat. Také se i přes nepřízeň počasí snažíme dodělat rozestavěné voliéry, abychom potom nerušily hnízdící ptáky. I nadále chodíme přikrmovat divoké ptactvo do našich krmítek kam se jich díky vysoké pokrývce sněhu slétá opravdu veliké množství z dalekého okolí, a tak je potřeba krmítka neustále doplňovat. Postupně jsme také připravily všechny hnízdní budky na novou hnízdící sezonu. V útulku nám přibyl 1 pár Kalousů ušatých.


Březen 2009

Po uplynulé zimě, kdy konečně roztály poslední zbytky sněhu nám počasí dovolilo začít s budováním dalšího chovatelského zařízení. Dodělali jsme několik nových voliér, do kterých jsme pustili papoušky z vnitřních voliér a dali jsme jim do nich už také hnízdní budky. Také máme už první jarní přírůstky, protože naší Kamerunské koze se narodila dvě kůzlátka, která se mají čile k světu, jedna z našich samic Výra velkého má 2 vejce, na kterých sedí a druhá samice se chystá na snášení, i u ostatních sov se dá očekávat, že brzy začnou snášet vejce, i někteří papoušci se začínají pářit a naše fretky jsou také připuštěné. S příchodem jara jsme přestali přikrmovat ptactvo v našich krmítkách a svou činost jsme více zaměřili na kontrolu hnízdních budek, zda nebyly přez zimu poškozeny a budou dobře sloužit svému účelu. V útulku nám přibyla samička Papouška nádherného, kterou jsme spářili s naším samečkem.


Duben 2009

Duben byl pro nás jeden z nejkrásnějších a zároveň také jeden z nejnáročnějších měsíců, co se týče péče o naše zvířata. Skoro všechna naše činnost je teď spojená s kontrolou hnízdících ptáků a zabezpečení všeho nezbytného na bezproblémové vyvádění mladých. Všichni naši papoušci se už páří nebo sedí na vajíčkách, u některých ptáků už máme první mláďata, i naše sovy sedí na svých snůškách a tak brzy očekáváme mladé i u nich, dravci začínají s pářením a přípravou na hnízdění. Ze savců se nám narodilo několik králíků a morčat a u fretek čekáme mláďata každým dnem. Úspěšně sme odchovaly mladé kozy a ty už mají nové majitelé, kteří si je odvezly. Také se hodně věnujeme kontrolám všech našich vyvěšených budek a k naší radosti jsou skoro všechny obsazeny.
I tento měsíc nám přibyly 2 hendikepovaní papoušci a to Rozela penentová, které chybí 1 nožička a stejně poškozený Papoušek královský
.


Květen 2009

V tomto měsíci jsme neprováděli v útulku žádné velké úpravy, abychom nerušili hnízdící ptáky, kteří úspěšně odchovávají své mladé, před několika dny se nám narodily mladé fretky, několik zakrslých králíčků, vylíhla se mláďata papouškům zpěvavým, kouřovým, nádherným a brzy by se měli začít líhnout také amazoňani a alexandři. Velikou radost nám udělali sýčci, kterým se vylíhly 2 mladý a mají se čile k světu, také sovice sněžní snesla dvě vejce, na kterých sedí. Po dlouhém shánění se nám konečně podařilo sehnat vhodnou samičku žaka konga pro našeho samce, tak snad si padnou do oka a vytvoří harmonický pár. V útulku přibylo několik nových ptáků a to další žako kongo, který se u původního majitele celý oškubal a tak vyžaduje velkou péči, aby se mu obnovilo opeření, dále nám byla donesena 1 andulka, která přišla o nožičku a samička papouška senegalského, kterému samice v budce ukousla nožičku.


Červen 2009

I v tomto období se naše činnost hodně přesunula mimo útulek, aby byly hnízdící ptáci co nejméně rušeni a měli potřebný klid na hnízdění, děláme pouze nutné a menší opravy a kromě pravidelného krmení k ptákům nechodíme. O to víc máme času na výrobu ptačích budek a hnízdních podložek pro hnízdění různého ptactva a jejich následné instalace. Také se snažíme dělat více různých přednášek a setkání s mládeží a to buď přímo ve školách nebo v rámci vycházek do přírody spojené s pozorováním ptáků a povídáním o nich. I tento měsíc nám bylo předáno několik nových ptáků a to 2 korely,1 andulka a 1 rozela žlutohlavá, všichni tyto ptáci jsou různě postiženi, ale v životě je to nijak zvlášť neomezuje.


Červenec 2009

Tento měsíc nám opět začíná každodenní práce v útulku, kterou jsme kvůli hnízdění hodně omezovali. Čeká nás spousta oprav a to především střešních krytin, které nám časté bouřky a vichřice značně poškodili. Radostnější zprávy z útulku jsou, že skoro všichni naši ptáci úspěšně odchovali své potomstvo a tím nám končí hlavní doba hnízdění. Odchovali jsme mláďata Sýčků obecných, Kalousů obecných, Poštolek obecných, Sov pálených a většiny našich papoušků, také fretky vychovaly všechna svá mláďata a tak z hlediska hnízdění byl pro nás tento rok úspěšný. V útulku přibylo opět několik nových zvířat a ptáků a to pár fretek, 1 zakrslý králík, Papoušek senegálský a další Žako kongo.


Srpen 2009

Letošní léto nám dává pořádně zabrat, důvodem jsou stále trvající bouřky doprovázené silným větrem, který nám už po několikáté zničil střechy voliér, ale ptákům se naštěstí nikdy nic nestalo, k tomu všemu nám blesk vypálil náš počítač tudíž nemůžeme prozatím přidat na stránky nové fotky našich mláďat a nových svěřenců. Velké škody nám počasí napáchalo také v okolních lesích na našich vyvěšených budkách. Hodně budek bylo poškozeno a spadáno na zem, takže celý srpen nás čekají opravy a znovu vyvěšování budek. V útulku nám ještě hnízdí korely, andulky, agapornisové a papoušek zpěvavý, narodilo se nám znovu několik králíčků, fretek a koťat. Na ranči nám přibyla 1 Rozela penantová, Bárnard klonkurský a štěňátko malého knírače. V rámci zakončení prázdnin byl u nás den otevřených dveří pro širokou veřejnost - navštívilo nás 142 lidí!


Září 2009

Zatím příznivé počasí nám dovoluje trávení hodně času v okolí Ranče, kde připravujeme velká krmítka pro ptáky, berličky a dravce, rozvěšujeme nové ptačí budky a ty stávající jsme stačili dát všechny do pořádku, vyčistit je, poopravit a také je připravit na zimu, kdy je ptáci využívají k přenocování. V příštích dnech se pustíme do stavby několika nových voliér a budeme dokončovat nezbytné opravy. Také se pomalu začínáme připravovat na blížící se zimu a proto začínáme připravovat vnitřní voliéry ve kterých budou ptáci zazimováni. Na ranči se nám letos podařilo odchovat celkem 136 mláďat, a také nám přibyl 1 krásný dravec - kříženec Sokola stěhovavého a Raroha velkého.


Říjen 2009

V říjnu jsme veškerý volný čas věnovali různým akcím pro děti, a to především návštěvy škol a procházky po přírodě, kde jsme na našich krmítkách učili děti poznávat naše nejběžnější druhy ptáků, také u nás v útulku proběhlo několik akcí k podpoře ochrany přírody. Postavili jsme několik novích voliér, které budou na jaře sloužit pro naše nové ptactvo, které nám stále přibývá a to hlavně těch hendikepovaných a v chovu nepoužitelných. Na ranči nám přibylo několik korel, andulek a pár rozel penantových.


Listopad 2009

V listopadu jsme oficiálně ukončili návštěvy u nás v útulku a to především proto, aby měli ptáci dostatek klidu a zdárně přečkali nastávající zimu, všichni naši svěřenci už jsou řádně zazimovaní a byli přemístěni do zimních voliér, kde se jim podle potřeby přitápí. Každý den chodíme doplňovat naše krmítka, kam se naučilo přilétat za potravou veliké množství ptactva všech druhů a tak je spotřeba zrní opravdu veliká. V útulku nám přibyla 1 hrdlička a několik agapornisů.


Prosinec 2009

Tak i k nám dorazila zima se spoustou sněhu a teplotami hodně pod bodem mrazu, tudíž se naše činnost hlavně zaměřila na přikrmování ptáků a zvěře na našem novém krmelci, který jsme postavili nedaleko útulku a kam se naučilo chodit mnoho srnek, zajíců a bažantů. Naši ptáci přečkávají tuhé mrazy bez újmy ve vnitřních voliérách, kde jim intenzivně přitápíme. Ve venkovních voliérách nám zbyli akorát dravci, sovy a savci, kterým zima nijak nevadí a neublíží jim. Také jsme stačili postavit novou voliéru, která bude na jaře sloužit k rozmnožování rarohů. V útulku nám přibyli 2 zakrslí králíci, kteří nám byli doneseni jako nevhodné Vánoční dárky.

Přejeme všem lidem krásné prožití Vánočních svátků a úspěšný vstup do Nového roku.
Žádné komentáře
 
Kontakt na administrátora: laila87(zavináč)seznam.cz