Útulek pro hendikepované živočichy

Ptačí zahrada a útulek pro hendikepované živočichy

Archiv

Rok 2010

Archiv novinek z roku 2010

Leden 2010

S Novým rokem nám začala i nová práce v útulku, pokud nám to počasí dovoluje, tak se věnujem všemožným opravám chovatelského zařízení a budování nových voliér, ale i k nám v posledních dnech dorazila ta pravá zima a jsme zasypáni sněhem, což nám přidělává hodně práce a starostí s odklízením sněhu z voliér, aby se nám nepropadli. Je to práce pořád dokola - začneme na jedné straně útulku a za dva dny, když to doděláme, začínáme znovu od začátku a tak stále dokola. Stále chodíme intenzivně přikrmovat ptáky a zvěř do našich krmítek a do krmelce. Ke krmítkám létá mnoho ptáků, jelikož pod vysokým sněhem nemohou sbírat potravu a tak jsou závislí na přikrmování. Díky tomu se také zkracuje jejich úniková vzdálenost a to dovoluje pěkné pozorování ptačích hostů na krmítkách, kde jsme zjistili 22 ptačích druhů. V útulku nám přibyla krásná a veliká kočka mývalí.


Únor 2010

Letošní nadprůměrná zima nám přidělává hodně práce a to jak v útulku, tak i mimo něj. Na ranči stále dokola odklízíme sníh ze střech a z okolí voliér, abychom se k nim mohli dostat. Navíc dost práce nám přidělává krmení dravců a sov, které musíme krmit několikrát denně po malých dávkách, jelikož potrava během několika chvil zmrzne a ptáci ji nestačí skonzumovat, ale i přes tyto potíže nám i v těchto mrazivých dnech někteří ptáci dělají radost a to naši Výři, kteří začali s tokem a brzy začne jejich páření. Mimo útulek chodíme často kontrolovat budky a to hlavně ty velké pro sovy, které už brzo začnou sloužit jako hnízdiště. Hodně těchto budek nám spadlo spolu se stromy, které nevydržely tíhu sněhu. Do našich krmítek musíme dávat stále více krmiva, ale i tak vydrží vždy jen chvíli po tom, co se na ně naučilo létat velké množství ptáků ze širokého okolí. V útulku nám přibyly 2 opuštěné kočičky, kterých jsme se ujali a 1 Rozela penantová.


Březen 2010

Počasí tomu zatím ještě nenasvědčuje, ale jaro už se pomaloučku blíží, což dokazují první navrátilci z ptačí říše, už je možné pozorovat špačky, skřivany, konipasy a čejky. Také jdou pomalu někteří ptáci do toku a začínají zpívat, některé naše sovy už se páří nebo se na to připravují. Začínáme připravovat venkovní voliéry a hned jak to počasí dovolí, budeme vypouštět ptáky ze zimních ubykací. Stále ještě intenzivně přikrmujeme venkovní ptactvo v našich krmítkách a hodně času věnujeme přípravě budek, aby byly připraveny na dobu hnízdění. V útulku nám přibyly 2 hendikepované rozely, 1 andulka a 1 samička Amazoňana oranžovokřídlého.


Duben 2010

Měsíc duben jsme zahájili dnem ptactva, který připadá na 1.4. V tento den jsme uskutečnili pro děti vycházku do přírody spojenou s povídáním o přírodě, ochraně ptáků a také jsme pověsili několik budek, které si děti přinesly. Na ranči je stále spoustu práce kolem příprav na hnízdní sezonu, dali jsme ptákům hnízdní budky, někteří papoušci se už páří a připravují se na snášení vajíček.
Naši Výři sedí na dvou vajíčkách a ostatní naše sovy začnou co nevidět také se snůškou. Kontrola vyvěšených budek nám udělalala velkou radost, poněvadž je většina obsazená a plní svou funkci, také budky přímo u nás v útulku jsou z velké části obsazeny Sýkorami koňadrami, Modřínkami a Vrabci obecnými, dále na ranči hnízdí jako každý rok rodinka Špačků, Rehků domácích a přímo na krmítku si postavili hnízdo Kosáci.
Přibylo nám i několik nových ptáků, a to samec Žaka kongo a různě hendikepovaní Agapornisové, Nandej černohlavý, Mníšek šedý a Papoušek koňský.


Květen 2010

V uplynulém měsíci nás hodně potrápilo špatné počasí díky kterému jsme měli spoustu práce okolo zvířat. Ale i navzdory chladnému počasí se nám narodila spousta mladých králíčků, malá koťátka a také se vylíhlo hodně mladých ptáků a několik párů rozel, korel, sýčků a sov pálených, na vajíčkách stále sedí Sovice sněžní, Amazoňani a vajíčka snesly i poštolky. V květnu jsme také uspořádali několik akcí na ranči a několik vycházek pro děti do přírody opět spojenou s povídáním o ochraně přírody a s vyvěšováním ptačích budek. V útulku nám přibylo něklik papoušků s různým postižením a také krásný pár Puštíků bělavých.


Červenec 2010

Červenec je čas dovolených a školních prázdnin a proto se také stupňuje návštěvnost v našem útulku spojená s prohlídkou a povídáním o zvířatech a o ochraně přírody. Také podnikáme častěji vycházky do přírody, kde vyvěšujeme stále nové ptačí budky a v rámci různých her seznamujeme děti s přírodou okolo nás. Také jsme byly několikrát pozváni na různé akce a tábory, kde jsme měli ukázky dravců a sov. My jsme jako každý rok trávily pracovně v útulku, kde jsme prováděly nezbytné opravy a stavěly se nové voliéry. Na Ranči je teď hodně živo a veselo a to díky spoutě mláďat ve voliérách a skotačení malých koťátek a kůzlátek, která se narodila naší kamerunské kozičce. Kromě papoušků se nám zdárně vylíhly mláďata Sýčků, Sov pálených, Poštolek obecných a narodily se další zakrslí králíci a fretky. Dále se Ranč rozrostl o krásný mladý pár Puštíků obecných, přibyl i Alexandr malý a Žako liberejský.

Také bychom prostřednictvím tohoto článku rádi poděkovali paní Mileně Fořtové, která se stala prvním adoptivním rodičem a to naší samice Výra velkého.


Září 2010

Nastal nám podzim, což pro nás znamená, že musíme navážet velké množství sena, slámy a kukuřice, abychom měli dostatečné zásoby na nadcházející zimu pro naše zvířata a také pro zvěř do krmelců. Stále stavíme nové voliéry, jelikož nám přibývají stále nejrůznější ptáci a proto musíme mít neustále k dispozici volné voliéry. Začátkem září se nám ještě narodili 3 zakrslí králíci, naš malý kozlík roste jako z vody a již brzy půjde k novému majiteli. Také máme ještě několik mláďat u Korel a Andulek v budkách, kteří co nevidět už vylétnou. V útulku přibyl 1 Amazoňan kubánský, který se zotavuje po otřesu mozku a 2 Amazoňani modročelí.


Říjen 2010

Během měsíce září a října jsme dodělali několik nových voliér a do dnešního dne jich je v útulku 68. Také jsme už připravili všechny zimní ubikace pro papoušky do kterých je budeme postupně přemísťovat. Začali jsme s intenzivním přikrmováním venkovního ptactva v našich krmítkách, aby měli ptáci čas zvyknout si a už teď jsou houfně navštěvována a my doufáme, že budou celou zimu sloužit co největšímu počtu ptáků ze širokého okolí. Dokončili jsme též přípravu a nákup všech zásob krmiva na zimu. Ještě nás čeká několik víkendových akcí a setkání pro veřejnost u nás na Ranči, než přemístíme ptáky do zimních voliér a pro letošek s exkurzemi skončíme, aby ptáci byli přez zimní období co nejméně rušeni. V útulku nám přibyl 1 Papoušíček hnědokřídlý, kterému přerůstá zobák a je nutno ho pravidelně zastřihovat a 1 Amazoňan žlutolící, který má ochrnutou část nohou.


Listopad 2010

Krásné a téměř jarní počasí během listopadu nám dovolilo uspořádat několik vycházek do přírody spojenou s povídáním o ochraně ptactva a vyvěšením několika nových budek, které si děti vyrobily a přinesly. Také se dalo ještě budovat a tak jsme stihli postavit ještě jednu voliéru, která bude na jaře sloužit k hnízdění Sýčků. Teplé počasí také popletlo některé ptáky, kteří začali s tokem a to převážně Sovy, které svým houkáním přitahují volně žijící Sovy z okolí, těch se za pěkných nocích slétává opravdu hodně. Všechna nezbytná opatření, která byla před zimou nutné udělat, jsme stihli, a tak by zima měla proběhnout bez problémů. Stále intenzivně přikrmujeme ptactvo na našich krmítkách, kam jich přilétá každým dnem větší množství. V útulku nám přibyla 1 Rozela žlutolící a 1 Papoušek koňský.


Prosinec 2010

V prosinci máme relativně v útulku nejméně práce, jelikož jsou skoro všichni ptáci v zimních voliérách a tak většina venkovních voliér je prázdná a kromě každodenního krmení a čištění vnitřních ubykací toho není tolik na práci. Takže více času trávíme v přírodě, kam každý den nosíme krmení do krmelce a krmítek a věnujeme se pozorováním přírody jelikož v důsledku mrazů a velkého množstvíý sněhu se zvěř a ptáci stávají méně plaší a dá se k nim přiblížit na několik kroků což umožňuje jejich lepší pozorování. Jen s krmením dravců a sov je více práce jelikož je musíme krmit několikrát denně v malých dávkách, aby stačili potravu skonzumovat než jim zmrzne. V útulku nám přibylo 5 Hrdliček chechtavých o které se už majitel nechtěl starat a 1 Želva nádherná, kterou jsme museli vysekávat z ledu, protože ji majitel zapomněl v zahradním jezírku.

Žádné komentáře
 
Kontakt na administrátora: laila87(zavináč)seznam.cz